Faqja Kryesore
Rreth nesh
Aktivitete
Prokurime
Info & Lajme
Publikime
Rreth Shqipërisë
Kontakt
Aktivitete
Faqja Kryesore > Aktivitete > Projekte në Zbatim

Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare – Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve

Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve ka shėnuar njė transformim tė rėndėsishėm, nga njė instrument financimi i projekteve tė vogla me impakt tė kufizuar, drejt financimit tė projekteve mė tė mėdha me ndikim rajonal, nė funksion tė vizionit tė transformimeve urbane tė qendrave tė qyteteve.
Duke vlerėsuar kapacitetet dhe performancėn e lartė tė FSHZH-sė, pėr peridhėn 2014 - 2016, Qeveria Shqiptare i ka akorduar zbatimin e 58 objekteve tė ndryshme infrastrukturore dhe 6 projekte studimore me njė vlerė totale prej rreth 8.18 miliardė Lekė.

Lexo më shumë mbi Projekte me Financim tė Qeverisė Shqiptare

Programi Punėt nė Komunitet IV – "Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare"

Objektivi i projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare” ėshtė tė nxisė zhvillimin e qėndrueshėm social-ekonomik nė komunitetet me potencial tė lartė turistik, nėpėrmjet pėrmirėsimit tė infrastrukturės sė integruar publike duke respektuar ambientin dhe ruajtur trashėgiminė kulturore dhe historike.

Lexo më shumë mbi Programin Punėt nė Komunitet IV

Projekti pėr Zhvillim tė Integruar Urban dhe Turistik (PZHIUT)

Objektivi i projektit ėshtė pėrmirėsimi i infrastrukturės urbane, nxitja e turizmit dhe forcimi i kapaciteteve institucionale pėr tė mbėshtetur turizmin dhe zhvillimin e ekonomisė lokale nė zonat e pėrzgjedhura nė jug tė Shqipėrisė. Projekti do tė ndikojė nė zhvillimin e ekonomisė dhe pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės nė rajonin e jugor tė vendit, nėpėrmjet financimit tė projekteve tė infrastrukturės.

Lexo më shumë mbi Projektin pėr Zhvillim tė Integruar Urban dhe Turistik

Programi i Ujesjellësave Ruralë

Furnizimi me Ujė i Zonave Rurale ėshtė njė Program i bashkėfinancuar nga Qeveria Shqiptare, Banka Gjermane pėr Zhvillim, KfW, dhe Bashkimi Europian. Qė nga fillimi i kėtij bashkėpunimi ekonomik dhe deri mė sot Qeveria Federale Gjermane ka dhėnė njė mbėshtetje qė kap njė vlerė prej mė shumė se 1 miliard euro.

Lexo më shumë mbi Projektin e Ujësjëllësave

Projekti i Rrugëve Dytësore dhe Lokale

Deri mė sot nė kėtė projekt janė angazhuar Qeveria Shqiptare, Banka Botėrore, OFID, Banka e Kėshillit tė Evropės pėr Zhvillim, Norway Trust Account, Bashkimi Evropian, Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, Banka Evropiane e Investimeve, Banka Islamike e Investimeve, KfW, WBIF nė njė vlerė prej 368 milionė USD.

Lexo më shumë mbi Projektin e Rrugëve Dytësore dhe Lokale

Rikonstruksioni i rrugės sė Lumit tė Vlorės

Projekti parashikon ti japė zgjidhje tė qėndrueshme infrastrukturės publike nė zonėn e Bregdetit tė Jugut, specifikisht nė zonėn e Lumit tė Vlorės, duke kontribuar nė pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės pėr vendasit dhe ridimensionim e sektorit tė turizmit si njė nga shtyllat kryesore tė ekonomisė lokale dhe rajonale.

Lexo më shumë mbi Projektin Rikonstruksioni i rrugės sė Lumit tė Vlorės